Päike elab Tenerifel

Siin on Baltic-Breaksi tegevjuhi artikkel tema golfireisist Tenerifel aastal 2009.

GOLFDELSUR0010

Päike elab Tenerifel

Septembris avanes mul võimalus minna Tenerifele ja osaleda golfireiside korraldajana 10. rahvusvahelistel karikavõistlustel golfis. Sooviksin jagada oma muljeid golfiväljakutest ja hotellidest.

Kuna tegemist oli minu esimese reisiga Hispaania saartele, siis muretsesin päris palju oma esmamuljete pärast. Oktoobris saab Tallinnast Tenerifele lennata tšarterlennuga, kuid kuna minu lend oli septembris, siis kujunes see väga pikaks. Kui planeerite oma puhkust, siis valige Tenerifele tšarterlend. Tšarterlennud algavad reedel, 16. oktoobril ja pärast seda väljuvad lennukid kuni aprillini igal neljapäeval. Reis võtab sellisel juhul aega ainult 6 tundi. Tavalennul kulus mul ligikaudu 12 tundi. Pidin lendama Helsingi ja Madridi kaudu ning maabusin seejärel Santa Cruz de Tenerifel, mis on Tenerife lõunapoolsem lennujaam. Lõunaosas asuv lennujaam on ainult 20 minuti sõidu kaugusel hotellist Jardin Tropical, kus peatusin. Kuna lennuk maandus öösel, siis kulus mul taksoga hotelli jõudmiseks vaid umbes pool tundi ja see läks maksma 35 eurot. Peatusin hotellis Jardin Tropical. See on imelise arhitektuuriga ja 400 toaga hotell, mis on kujundatud selliselt, et mulle näis, nagu seal poleks palju inimesi. Kõikjal oli tunda Araabia motiive. Hotell asub Costa Adejes, mis on Tenerife kõige eksklusiivsem ja kallim koht.

Tenerife on täiuslik paik puhkuse veetmiseks, kuna aasta keskmine õhutemperatuur on seal 23 kraadi Celsiuse järgi. Saar asub vaid 300 km kaugusel Aafrikast ning lõuna pool asuvad kuldsed liivarannad ja põhjas vulkaanilise liivaga rannad. Samuti on Tenerifel palju rohelust.

Kõige olulisem on see, et Tenerifel on kaks kaasaegset lennujaama – Tenerife North (põhjas) ja Tenerife South (lõunas). Meie lennuk saabus Tenerife lõunaossa, mis asub kõikide golfiväljakute lähedal. Ühel väikesel saarel on väga palju erinevaid maastikke. Leiate sealt vulkaanilise päritoluga mägesid (neist kõrgeim on Teide vulkaan (3718 m) ja see ei ole mitte ainuüksi Tenerife, vaid ka kogu Hispaania kõrgeim). Samuti on Tenerifel erinevaid mäekurusid, kaljusid ja ilusaid laurisilva metsasid. Kõik see teeb saare ainulaadseks ning tunnetate seda atmosfääri seal viibides väga tugevalt. Ka meie jaoks oluline meri on seal olemas.

Oma hotellitoas (Jardin Tropicali hotellis) sain nautida imelisi vaateid ookeanile ja naabruses asuvale La Gomera saarele. Meil oli hotellis ka suurepärane ja nauditav hommikusöök, kus pakuti isegi šampanjat. Hotellis on ka kaks basseini, üks tavalise mageveega ja teine soolase veega, mille temperatuur oli ligikaudu 18-20 kraadi. Bassein asub restorani Las Rocas läheduses.

Mulle meeldis, et hotelli asukoht andis mulle võimaluse külastada kõiki golfiväljakuid. Lõunas asub neid kokku 6, neist kaugeim 17 km kaugusel. Saare põhjaosas on vaimustav golfiklubi Buenavista, mis asub hotellist ligikaudu 60 km kaugusel, kuid sinna sõiduks kulub umbes 2,5 tundi, kuna peate sõitma läbi kogu saare. Tagasi tulla võite mägiteed mööda, milleks kulub 1,5 tundi. Kahjuks ei saa seda teed hommikuti kasutada, kuna liiklus on liiga tihe ja selleks kuluks enam kui 2,5 tundi. Kulutaksite ummikutes seistes palju aega.

Kui soovite peatuda Tenerife põhjaosas, siis soovitan selleks Vincci Seleccion Buenavista golfi- ja spaahotelli, mis asub Buenavista golfiklubi territooriumil ning seega on Buenavista golfiklubi siis teie koduväljakuks.

Traditsiooniline Kanaaride köök pakub ohtralt mereande, mille tipuks on kuulus papagoikala, mida soovitan proovida Las Rocase restoranis. See maksab vaid ligikaudu 19 eurot. Tasub jalutada piki promenaadi, kus asub arvukalt restorane. Väljas einestamine on odavam kui hotellis. Promenaadil paikneb mitmeid ostukeskusi ja restorane.

Teisteks gastronoomilisteks eriroogadeks on kitsejuust ja kohalik vein, ent Tenerife köögi kuulsaimad road on mereannid ja liha. Mereandide hulka kuuluvad mainitud papagoikala, huntahven, merikeel ja tuunikala. Populaarsed liharoad on küüliku-, kitse- ja vasikaliha.

Võite sinna minna kogu perega, tegevusi leidub kõigile.

Mis puudutab söömist ja joomist, siis Adejes leidub kõike, alates hispaania restoranidest ja lõpetades inglise pubidega. Seal asuvad esmaklassilised ostukeskused ja Siami park, mis on Euroopa suurim veepark ja ainus soojendusega vabaõhu-veepark. Kui mina seal olin, esinesid seal surfarid kunstliku lainemasinaga, mis lõi kuni 3 meetri kõrguseid laineid ning ka lõunasöök oli võrratu.

Mul vedas. Veetsin Tenerifel kogu nädala ja mu esimene päev oli vaba ning sain seda kasutada La Gomera saarel Tecina golgiväljakul golfi mängimiseks.

Tenerifel on tehtud kõik ettevalmistused selleks, et saaksite seda spordiala nautida. See on tõeline golfisaar.  Aastaringne pehme kliima võimaldab meeldivat mängu nii talvel kui ka suvel, kuna Tenerifel on alati kevad. Valida saab kaheksa golfiväljaku vahel, mis asuvad nii põhjas kui ka lõunas. Mul õnnestus mängida neist neljal. Läksin hotellist Jardin Tropical Tecinale. Tellisin takso ja varahommikul kulus sõiduks ligikaudu 15 minutit. Esimene praam La Gomerale väljus varajasel hommikutunnil. Sõit maksab 30 eurot ja selleks kulub umbes 30 minutit.

Puhkust Tenerifel saab kombineerida La Gomera saarega. Saate golfi mängida ja peatuda hotellis Jardin Tecina. See on kaunis hotell, mis on ehitatud Kanaari stiilis bangalotega. Samuti asuvad seal tenniseväljakud, kus saate tennist mängida. Õhtuti toimuvad elava muusika kontserdid ja teatrietendused. Kui soovite veel mõneks päevaks La Gomera saarele jääda ja kui teie kaaslane ei mängi golfi, siis on võimalus tegeleda ka matkamise, kalapüügi ja sukeldumisega. Hotell Jardin Tecin pakub kõike seda ning võite sealt tõepoolest ükskõik milliseid tegevusi leida. Need, kes ei soovi basseinis ujuda, võivad seda teha Atlandi ookeanis.

Minu saabudes maksis ühesuunaline taksosõit 35 eurot. Takso viib teid Fred Olseni ettevõtte praami saabumiskohast golfiväljakule. Taksojuht oli hispaanlane, kes ei rääkinud inglise keelt, vaid ainult hispaania keelt ning püüdis rääkida kõigest – saarest ja sellest, kui kaua ta on taksojuhina töötanud. Minu tagasihoidlik hispaania keele oskus ja žestid aitasid mul temast aru saada. Tegemist oli mägiteega. Hotelli saabudes võtsin tasuta süstikbussi klubihoonesse ja sealt esimese tiini jõudmiseks. Jala on sinna võimatu pääseda. Klubihoones on väike restoran, riietusruum dušiga ja profipood. Restoranis meeldis mulle suur kimp banaane, mida saab golfiväljakule söömiseks kaasa võtta. Kaasa võib võtta kui tahes palju banaane.

Maastik on väga mägine ja vaated avanevad merele ning mägedele. Kõige märkimisväärsem rada on neljas, mis nõuab väga suurt täpsust, kuna teel on palju takistusi. Edenemisala on pigem korrapäratu ja kahe erineva kõrgusega platvormiga, mis piirnevad vasakult poolt oruga. Golfikepivalik on väga oluline, kui soovite ühe raja kahe löögiga läbida. Viielöögine võiks olla hea valik, kui tuul ei ole liiga tugev. Muidu suhteliselt ligipääsetav griin on hästi kaitstud punkriga, mis asub eesmises osas ja edenemisala parempoolsel rajal. Tulemuseks on see, et mänguala on võrdlemisi piiratud. Kui olete griinini jõudnud ja palli asukoht võimaldab puttida, tuleb arvestada ka maapinna konarusi. Kolm lööki on igale mängijale, kelle händikäp jääb alla 10, peaaegu kohustuslik.

Soovitan kasutada golfikäru, kuna maastik on väga mägine ja kõndimine võib osutuda küllalt raskeks.

Mul ei õnnestunud neljandat rada kolme löögiga mängida, kuid kohalik professionaal andis mulle eelpool mainitud nõuande. Võite seda kasutada, kui juhtute seal mängima. Kui te ei soovi La Gomera saarel öid veeta, siis võite Tenerifelt varahommikul lahkuda ja tulla kell 17.00 väljuva praamiga tagasi. Kui alustate mänguga kell 10.00, siis jõuate hõlpsasti praamile. Tagasiteel autot juhtinud taksojuht rääkis pisut inglise keelt ja näitas mulle kaunist lõvikujulist kaljut.

Järgmisel päeval oli meil profiamatööride võistlus. See leidis aset Golf Costa Adeje golfiväljakul, kus toimusid ka Tenerife naiste lahtised meistrivõistlused. Seal osales kogu golfimaailma koorekiht, teiste seas Laura Davies, Becky Brewerton, Diana Luna ja Tania Elosegui. Mina ei osalenud võistlustel, aga mängisin noore Itaalia profi Matia Maffiulettiga. See oli väga muljetavaldav. Ma ei saanud ainult head mängu, vaid õppisin ka palju uusi asju. Mäng Matiaga oli väga kasulik ja informatiivne.

Golfiklubil Costa Adeje on kaks golfiväljakut, 18 rajaga championship-tüüpi väljak ja 9 rajaga Los Lagose väljak, kus ma mängisin. Väljak austab piirkonna vanasid põllumajanduslikke astanguid. Tenerife naiste lahtised meistrivõistlused leidsid aset championship-tüüpi väljakul ja meie mängisime Los Lagose väljakul.

Los Lagose väljak on mägise maastikuga.

Järgmisel päeval õnnestus mul mängida golfiväljakul Golf del Sur. Seal on 27 rada. Mängisin 18 rada. Väljak asub ainult 5 minuti kaugusel Reina Sofia lennujaamast (Lõuna-Tenerife) ning on rajatud piirkonda, mida peetakse turismis riiklikult tähtsaks. Golf del Sur on kindlasti üks olulisemaid golfikomplekse saarel. Uksed avati aastal 1987, eesmärgiga saada üheks Euroopa parimatest golfiväljakutest. Ainulaadne 27 raja projekt kuulub tuntud kujundajale Pepe Gancedole, kuid see on Manuel Pinero, kes vastutab selle eest, et Golf del Sur on ainus Kanaari saarte kolme võistlusrajaga väljak. Kompleks koosneb 27 rajast 3 ringil, mis on täiuslikult eristatud. 2949-meetrisel põhjaväljakul on 9 rada, sh 2 par 3, 5 par 4 ja 2 par 5. Lõunaväljakul on 2 par 3, 5 par 4 ja 2 par 5 pikkusel 2957 m. Vastavatud links-tüüpi väljaku 36 lööki hõlmavad 2 par 3, 5 par 4 ja 2 par 5 pikkusel 2853 m. Maastikugeograafial on märkimisväärne mõju iga ringi iseloomule. Mere ja jõeorgude kohalolu, mis annab väljakule kuju, annab mängijale võimaluse saada maksimaalne nauding igast Golf del Suri külastamisest. Laiadel ja lainjatel edenemisaladel on arvukalt looduslikke takistusi. Mitme järve kohalolu on kontrastiks silmapaistvatele vulkaanilise liiva punkritele, mis griine kaitsevad. Golf del Suri võimalused on võrreldavad suurte Euroopa golfikomplekside omadega. Traditsioonilises stiilis klubihoones on ruumi kõikvõimalike sündmuste korraldamiseks ja seda lihvitud restoraniteenuste toega. Golfipood pakub klientidele nii varustuse rentimise võimalust kui ka laias valikus müügiartikleid tuntuimatelt firmadelt. Algajate kooli loomisega seoses on kõigil külastajatel võimalus golfitundideks. Harjutusväljak ning puttimis- chipping-griin moodustavad suurepärase harjutusala. Golf del Sur annab teile võimaluse jagada sama tunnet, mida on tundnud paljud golfimängu suurkujud, kui nad  sellisel sümboolsel väljakul võistlesid.

Meil oli seal võistlus, milles osalesin. Mängijaid oli neli. Jäin rahule, kuid esimesel korral on väljak raske.

Märkimisväärne on üheksas rada. Links-tüüpi väljaku uus suund pakub mängijale võimaluse panna proovile kogu oma löögioskus. 9. rada on pariga 3, 137-meetrine, händikäpiga 9. Selle peamine raskus seisneb tii ja griini kõrguste erinevuses. Golfikepi valik sõltub otsustavast tegurist: tuulest. Esimene löök kepiga, mis on mõeldud kogemustega mängijatele, kes soovivad vastu võtta vastutuule väljakutset. Griin on lai ja veidi paremale kaldu. Kui teil õnnestub ületada punkrid, mis lippu kaitsevad, siis võite puttida birdie’ga. Sellised nõuanded andis mulle kohalik proff. Need võivad vajalikuks osutuda, kui satute Golf del Suri mängima.

Mul ei õnnestunud mängida Abama golfiväljakul, kuid Abama võttis vastu kõik gaalaeine külalised ning piirkond ja hotell ise on luksuslikud. Kui kellelgi avaneb võimalus, siis soovitan puhkuse veeta Abama hotellis. Abamas on vulkaanilised maastikud, lopsakas taimestik üle 300 taime-, puu- ja palmiliigiga, hingematvad panoraamvaated üle Atlandi ookeani ja La Gomera saare. Meie Tenerife hotell koos märkimisväärse asukohaga Tenerife läänerannikul, Teide sujuvatel nõlvadel, kõrgeimas Hispaania punktis, paikneb hingematvalt kaunil maastikul, mis ulatub ookeanini ning omab ainulaadset kuldse liivaga randa. See asub vaikses kohas, kust avanevad imelised vaated Atlandi ookenile. Meie õhtusöök toimus rannarestoranis ja magustoit oli erinevate maiustustega kujundatud golfikepiks. Mäletan näiteks šokolaadist golfipalle.

Hotell oli kujundatud modernses stiilis, mis liitus Põhja-Aafrika traditsioonidega ja Hiina põhimõtetega. Seal on võimalik nautida kõikvõimalikke toite, alates Jaapani köögiga ja lõpetades traditsioonilise Euroopa köögiga. Kõik Abama hotelli toad on väga luksuslikud, alustades standardtubadega ja lõpetades luksustubadega.

Kui peatute Abama hotellis, siis on teie koduväljakuks Abama golfiväljak, kus on 22 järve ja 25 000 palmipuud ning 18 hästi tehniliselt varustatud rada.

Alates 2005. aasta kevadest saavad Tenerife golfisõbrad nautida kompleksi, mida loojad peavad millekski palju enamaks kui lihtsalt golfiväljakuks. Väljak asub Gia de Isora valdustes, Abama golfiväljak on kujundatud nii, et see rahuldaks ka kõige nõudlikumate mängijate vajadusi. Britt Dave Thomas kujundas selle uue kontseptsiooni, kus loodus ja oskused sulanduvad, et luua ruum, mis oli senini Kanaari saartel tundmatu. Väljakul on 18 rada, mis laotuvad 670 000 ruutmeetrisele ja 6237 m pikkusele maa-alale, sh 10 par 4, 4 par 3 ja 4 par 5. Abama golfil on õnnestunud ära kasutada kõikvõimalikud elemendid, nt märkimisväärsed erinevused kõrgustes ja looklevad lainetused annavad väljakule kauni välimuse, kus on võimalik näha enam kui 50 000 puud ja troopilist palmi. Üks märkimisväärsemaid Abama golfiväljaku aspekte on arvukate järvede olemasolu, mis on kontrastiks laitmatutele punkritele, mis paiknevad kogu väljakul.  Väljakutsuvad edenemisalad ja laiad griinid näitavad teile väljaku iseloomu, mis üllatab teid igal löögil. Kompleksil on peaväljakust eraldi asuv suur harjutusala, mis toetab ambitsioonikat plaani, mille eesmärgiks on teha Abamast maailma golfiväljakute etalon. Sellise sihiga pööratakse Abama golfiväljaku võimaluste puhul palju tähelepanu üksikasjadele ja järgitakse luksuslikkuse nõuet. Klubihoone pakub kõiki teenuseid, mida klientide vajaduste rahuldamiseks vaja. Üks rahvusvahelise gastronoomia geeniustest, Martin Berasategui, väärib eraldi väljatoomist. Kõik Abamas pakutavad maitseelamused kannavad tema pitserit. Ainulaadsus ja kirjeldamatu heaolutunne on vaid mõned näited sellest, mida see kompleks pakub. Viietärnine luksushotell, eravillad, spaa ja lõputud tippteenused rajavad teed Abamast kui uuest golfi mõsitmise viisist.

Mul pole olnud võimalust Abamas mängida, kuid kohalik proff andis mulle järgmised soovitused, mida võite järgida, kui teil veab ja sinna mängima satute. Üks märkimisväärsemaid radu on kuues rada, mis on tuntud kui La Gomera. See on hea võimalus proovida pari parandada. See pariga 5, 442-meetrine, händikäpiga 15 rada on edenemisala, mis pakub päikesepaistelistel päevade imelist vaadet La Gomera saarele. Oma esimese löögiga saate valida ühe kahest võimalikust juurdepääsust griinile. Võite kasutada nr 1 puust driverit, püüdes ületada punkrit, mis asub edenemisala keskel. Punkrite poolt hästi kaitstud lipp on teise löögi sihiks. Edenemisalale on parimad valikud viies raudne või puust golfikepp, et jõuda griinini kahe löögiga. Puttimispind on lai ja ebatasane, seega peate enne palli paigutamist maapinda hoolega uurima. Putite birdie’ga, täites oma eesmärgi pari parandada.

Minu sõbrad, kes on Abama golfiväljakul mänginud, ütlevad, et  soovitatav on võtta golfiauto, kuna vahemaad on liiga suured ja kõndimine võib väsitada.

Viimasel päeval mängisime Buenavista golfiväljakul. Mängisime 18 rada neljastes võistkondades kolme härraga. Mäng läks hõlpsasti ja pakkus palju naudingut. Igalt rajalt avaneb suurepärane vaade ookeanile. Neil on kaasaegne klubihoone, mille vaade avaneb ookeanile ja mägedele. Seal on ka baar ja restoran. Pärast mängu saate seal süüa ja juua.

Märkimisväärne rada on üheksas rada. Mäletan järgmisi soovitusi, mida sain kohalikult profilt. Kogu väljakut läbivad Severiano Ballesterosi standardid, kus ei saa eksida. Üheksas rada on pariga 5, händikäpiga 11. See on 468-meetrine ala, kerge kallakuga vasakule, looduslike takistustega, mis paiknevad siin-seal. Oma esimese löögiga püüame leida edenemisala parempoolse osa, püüdes palli võimalikult punkri lähedale saada. Tiilöök draiveriga peaks tagama üle 250-meetrise löögi. Strateegilise veetakistusega hästi kaitstud griin on meie teise löögi eesmärk. Hübriidi kasutamine peaks tagama löögi two-iron-kepiga, mis viib palli lipust paremale. Griini tagasihoidlik paremalekalle kohustab meid oma esimest putti kaaluma. Vaid mõni sentimeeter lipust eemal paneme palli maha birdie saavutamiseks meie viimasel löögil.

Kokkuvõtvalt  mõned soovitused minu poolt. Soovitan rentida auto, kui  soovite saarel reisida. See säästab teie aega ja te ei sõltu transfeeridest. Samuti on nii hotellil Jardin Tropical kui ka teistel hotellidel parkla. Kui reisite La Gomerasse, saate autoga ka praamile.

Kui külastate Tenerifet ja mängite seal golfi, siis võite minuga ühendust võtta ja annan teile kohalike proffide soovitusi selle kohta, kuidas radasid läbida.

ABAMA009

Svetlana Vinogradova

Baltic-Breaks Golf Tour Operator, Tallinn

svetlana@baltic-breaks.com


2 Comments to Päike elab Tenerifel

  1. Great site. A lot of useful information here. I’m sending it to some friends!

Leave a Reply

© 2021: Baltic-Breaks news | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress